بیانات مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با دست‌اندرکاران کنگره‌ی ملی عارف ربانی حضرت آیت‌الله شیخ محمدهادی تألهی همدانی(ره)

بسم‌الله الرحمن الرحيم

خیلی متشکریم از برادران همدانی که با همّت والای خودشان الحمدلله دست‌اندرکار این کار شایسته شدند: بزرگداشت مرحوم آقای تألهی (رحمت الله عليه). خب شخصیت‌هایی مثل آقای تألهی در همدان یک گوهرهای ناشناخته‌ای هستند که در یک کُنجی قرار گرفته‌اند. حالا مردم همدان و جوان‌های همدان و حزب‌اللهی‌های همدان خیلی از ایشان و مرحوم آقای آقانجفی استفاده می‌کردند، لكن ظرفیت استفاده‌ی از این بزرگواران و امثال این‌ها خیلی بیشتر از این‌ها است. واقعاً یکی مثل مرحوم آقای آقانجفی یا مثل مرحوم آقای تألهی در همدان می‌توانست منشأ یک حرکات عظیمی باشد.

البته همدان همین‌طور که آقایان اشاره کردند، یک خاک عارف خیز دارد، این‌جوری است؛ از {قبیل} مرحوم آخوند ملاحسینقلی همدانی و شاگردهای ایشان و مرحوم آشیخ محمد بهاری؛ که خود این مرحوم آقا آسید علی عرب، شاگرد مرحوم بهاری و جزو شاگردان مرحوم آخوند ملاحسینقلی همدانی است. البته آقای تألهی درک نکردند این‌ها را؛ یعنی مرحوم آقای آشیخ محمد بهاری با اینکه از نجف آمده همدان و در همدان از دنیا رفته و مقبره‌ی ایشان الآن در بهار است، اما در عین حال – ولادت آقای تألهی در دهه‌ی دوم قرن چهاردهم است، یعنی ۱۳۱۷ یا ۱۳۱۸ (قمری) باید باشد - ایشان درک نکرده مرحوم آقای بهاری را؛ اما آن حرکت را، آن سلسله را ایشان درک کرده. یعنی در واقع مرحوم آقای تألهى بقية السيف1 این سلسله‌ی عرفای بزرگ همدانی است. و من تعجب می‌کنم وقتی می‌بینم همان روحیه در جوان‌های همدانی {هست}. خب شرح‌حال این شهید عزیزمان - شهید چیت‌سازیان -2 را که انسان نگاه می‌کند، همان رشحه‌ی عرفانی را آنجا هم انسان ملاحظه می‌کند، مشاهده می‌کند؛ یعنی واقعاً این‌جوری است؛ یک حرکتی در عالم معنا كأنه به وجود می‌آید که دل پیر و جوان را می‌لرزاند و به خودش متوجه می‌کند؛ مثل یک عمود نوری - که از آسمان تا زمین ادامه دارد و همین‌طور هرکسی به‌قدر صلاحیت خودش، به‌قدر قابلیت خودش از آن بهره‌مند می‌شود - یک چنین چیزی را انسان مشاهده می‌کند.

البته بنده مرحوم آقای تألهی را در همدان یک‌بار به نظرم زیارت کردم؛ با ایشان أنس و نشست و برخاست و مانند این‌ها نداشتیم؛ یک‌بار در یکی از سفرهایی که زمان دوران دفاع مقدس رفتیم همدان، ایشان را آنجا زیارت کردم؛ لكن این را می‌دانستیم که جوان‌های حزب‌اللهی و مبارز و این‌هایی که اهل جبهه و جنگ و میدان جنگ و مانند این‌ها بودند، با ایشان مأنوس بودند. و چیز عجیبی است: پیرمردی که مثلاً حدود هفتاد سال یا بیشتر سنش است، دوروبرش تمام، این جوان‌های علاقه‌مند و عاشق جبهه و مانند این‌ها بودند. و این‌ها اقناع می‌شدند؛ ببینید این مهم است. روحانی خوب، عالم دینی خوب، این‌جوری است که مثل یک خورشیدی می‌درخشد؛ وقتی می‌آیند نزدیک او، به‌طور طبیعی نورانی می‌شوند؛ و ایشان این‌جور بود. مرحوم آقای آقانجفی هم همین‌جور؛ ایشان هم همین‌طور واقعاً نورانی بودند و منور می‌کردند فضا را.

امیدواریم ان شاء الله خداوند متعال این برکات را ادامه بدهد. خیلی خوب کردید این کنگره را تشکیل دادید و راه انداختید. بیانات ایشان را و اگر بتوانید، صدای ایشان را مثلاً فرض کنید جلساتی که ایشان داشته‌اند در اختیار آحاد مردم بگذارید؛ و نصایح ایشان را، درس‌های اخلاقی مرحوم آقای تألهی را در اختيار [مردم] بگذارید، به نظر من خیلی مفید خواهد بود برای کسانی که مطلع می‌شوند. و تجلیل از این بزرگواران، تجلیل از دین و اخلاق و عرفان و معنویت و حقیقت است؛ هر چه از این‌ها تجلیل کنید، واقعاً از آن معارف حقیقى الهی تجلیل کرده‌اید که برای کشور ما لازم است. خوشبختانه امروز در سرتاسر کشور، عناصر جوان علاقه‌مند فرهنگی، کم نیستند، خیلی زیاد است؛ از وجود این‌ها باید استفاده بشود، او برای در معرض استفاده قرار دادن این ذخایر معنوی، و ثانیاً برای نشر معارف و تربیت جوان‌ها و تربیت نوجوان‌ها در این صراط مستقیم خداوند ان شاء الله به شماها توفيق بدهد، درجات آن‌ها را عالی کند؛ شهدای بزرگ این منطقه را ان‌شاءالله خداوند متعال با بزرگان دین و اولیای دین و شهدای صدر اسلام و شهدای کربلا محشور کند؛ ما را هم ان شاء الله خداوند به این‌ها ملحق کند.

والسلام عليكم ورحمة الله و بركاته

1398/07/08

 


  1. باقی مانده، بازمانده
  2. شهید علی چیت سازیان فرمانده اطلاعات - عملیات لشکر انصارالحسین

 

Go to top