آیت‌الله تألهی مخالف فاصله‌گیری از اجتماع بود

صالحی گفت: مکتب اخلاقی که ملاحسینقلی همدانی آن را پایه‌ریزی کرده بود، به معنای فاصله‌گیری از اجتماع نیست، بلکه برعکس، به معنای ارتباط با علم و مردم است همانند مسیری که انبیا طی کرده‌اند.

سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز پنج‌شنبه(28/09/1398) در کنگره بزرگداشت آیت‌الله تألهی در همدان، ایشان را «بقیه‌السیف» عرفای همدان نامید و گفت: این سلسله، سلسله‌ای است که مرتبط با ملاحسینقلی شوندی همدانی می‌باشند.

وی افزود: شهید مطهری در مورد جایگاه ملاحسینقلی همدانی این‌طور گفته است که «بزرگ‌ترین حسنه حکیم سبزواری، تربیت عارف الهی و فقیه نامدار، ملاحسینقلی همدانی بوده است».

صالحی با بیان اینکه گل سرسبد شاگردان حکیم سبزواری، ملاحسینقلی همدانی بوده است، اظهار داشت: اگر می‌خواهیم شخصیت آیت‌الله تألهی را بهتر درک کنیم، باید بدانیم که ایشان، شاگرد ملاحسینقلی همدانی، این برکت جهانیان بوده است.

وی با اشاره به اینکه عرفان اسلامی در طول ۱۴۰۰ سال دارای شاخص‌های مختلفی بوده است، ابراز داشت: آخوند ملاحسینقلی همدانی را باید مبدأ جریانی بنامیم که هم در حوزه نظری و هم در حوزه عملی با ایجاد مسیری، بزرگان زیادی را به این مسیر هدایت کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه ولایت اهل‌بیت(ع) نقطه ثقل مکتب عرفانی است، ابراز داشت: مرکز اصلی مکتب عرفانی، نگاه انسان ‌شناسانه و خداشناسانه در کنار هم نسبت به این موضوع می‌باشد که اهل‌بیت(ع) چه جایگاهی در جهان هستی دارند. ی با اشاره به سخنان آیت‌الله تألهی، مراحل ارتباط با اهل‌بیت(ع) را چهار مرحله عنوان کرد و گفت: این چهار مرحله عبارت‌اند از رفت‌وآمد خدمت امام، بیعت با امام، پیوند خوردن قلب با قلب امام و در نهایت اتصال به ولایت.

صالحی آشنایی با این مراحل را ناشی از سیر و سلوک بالای آیت‌الله تألهی دانست و خاطرنشان کرد: در تفکر این بزرگان، سیر و سلوک به معنای کشیک و مراقبت از نفس می‌باشد.

وی تصریح کرد: البته این مراقبت از نفس هم دارای مراحل مختلفی همچون مراقبت در عمل، کشیک در ذهن و مراقبت از قلب است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه اگر کسی سالک است، باید مقام علم را تکریم کند، اظهار داشت: مکتب اخلاقی که ملاحسینقلی همدانی آن را پایه‌ریزی کرده بود، به معنای فاصله‌گیری از اجتماع نیست بلکه برعکس، به معنای ارتباط با علم و مردم است همانند مسیری که انبیا طی کرده‌اند.

وی در پایان با بیان اینکه همدان، سرزمین مفاخر بزرگی در طول تاریخ است یادآور شد: آیت‌الله تألهی به‌عنوان عارفی که ادامه‌دهنده مسیر ملاحسینقلی همدان بود، معتقد آن بود که دین اسلام، یک دین اجتماعی است که رهبانیت در آنجایی ندارد.

Go to top