آیت‌الله تألهی در همه امور ولی‌فقیه را حجت خدا می‌دانست

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین صدیقی گفت: آیت‌الله تألهی در همه امور ولی‌فقیه را حجت خدا می‌دانست و از خود چیزی نداشت که آن را مقدم بشمارد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین کاظم صدیقی، امام‌جمعه موقت تهران روز پنج شنبه(28/09/1398) در کنگره بزرگداشت آیت‌الله تألهی در همدان، ایشان را مصداق عبدالله و عبدالرزاق دانست و گفت: علت اینکه برخی از افراد در تاریخ ماندگار می‌شوند، این است که آن‌ها مسیر درست را تشخیص داده‌اند و در آن ماندگار شده‌اند.

امام‌جمعه موقت تهران افزود: تفاوت عرفا با دیگران در این است که آن‌ها دین خود را از قید نفسانیات رها کرده‌اند و دنبال‌رو مسیری هستند که آن‌ها را به خدای تعالی برساند.

وی با بیان این‌که عارف همه‌جا را کوی یار می‌داند، اظهار داشت: عارف ادیب الله است، به این معنی که تربیت‌یافته خدای تعالی است و لذا هیچ‌گاه از این حرم امن خارج نمی‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین صدیقی، پیامبر اسلام(ص) را بزرگ‌ترین عارف دنیا عنوان کرد و گفت: فعالیت‌ها و کارهای پیامبر اسلام، همه و همه دعوت به‌سوی خداوند بوده است.

امام‌جمعه موقت تهران، رمز اصلی وارد شدن به مکتب عشق را، نظر الهی دانست و گفت: اینکه امام خمینی(ره) توانست قدرت دین را به جهانیان نشان دهد و قدرت‌های بزرگ دنیا را ناتوان کند، همه حکایت از این نظر الهی دارد.

وی تصریح کرد: زمانی که خرمشهر سقوط کرد، امام به‌هیچ‌وجه متزلزل نشدند و تنها فرمودند: «جنگ است، جنگ»؛ و وقتی‌که خرمشهر آزاد شد نیز، نسبت به این پیروزی مغرور نشدند و فرمودند: «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

حجت‌الاسلام‌والمسلمین صدیقی با بیان این‌که خواسته علما این بود که همه‌چیز را بدهند تا خدا را داشته باشند، ابراز داشت: اوج این عرفان را در صحرای کربلا می‌توان یافت که حضرت سیدالشهدا همه هستی خود را در راه خداوند تقدیم کرد.

وی با اشاره به شخصیت آیت‌الله تألهی خاطر نشان کرد: کسب علم به خواندن کتاب و حوزوی بودن نیست، بلکه کسی که عالم است و به عرفان می‌رسد را باید نشانه و آیه‌ای از جانب خداوند بدانیم که به سرچشمه اصلی متصل است.

امام‌جمعه موقت تهران، در پایان ولایت‌پذیری آیت‌الله تألهی را ویژگی برتر ایشان دانست و گفت: آیت‌الله تألهی در همه امور ولی‌فقیه را حجت خدا می‌دانست و از خود چیزی نداشت که آن را مقدم بشمار

Go to top