برگزاری مراسم مردمی کنگره آیت الله تألهی

 دلیل بینش آیت‌الله تألهی، اتصالش با امام و خدا بود

امام‌جمعه موقت تهران گفت: بزرگانی چون آیت‌الله تألهی این موارد را در کتاب نیاموخته‌اند، بینش آن‌ها به دلیل اتصالی است که با امام معصوم و خداوند متعال برقرار کرده‌اند.

آیت‌الله کاظم صدیقی، امام‌جمعه موقت تهران چهارشنبه شب (27/09/1398)در همایش مردمی کنگره ملی عارف ربانی حضرت آیت‌الله شیخ محمدهادی تألهی که در عباسیه جولان برگزار شد با بیان اینکه یکی از خصوصیات خلیفه خدا بر زمین کسب علم و آموزش آن است اظهار کرد: برخی انسان‌ها با اختیار و اراده، گام‌به‌گام با حجاب‌ها و نفسانیات مبارزه کنند و از ظلمات خارج می‌شوند که باید همه در این مسیر پیش روند.

وی با بیان اینکه قرآن کریم می‌فرماید «انسان‌ها باید راه خلافت الهی را در پیش گرفته و به این مقام نایل شوند» افزود: خداوند متعال در آیه دیگری به انسان این نهیب را می‌زند که کمر همت بسته و از تنبلی‌ها فاصله بگیرد و با توسل به کمک‌های خدا راه صحیح را انتخاب و آن را پی بگیرد.

آیت‌الله صدیقی با اشاره به اینکه خداوند متعال الگوهایی برای انسان از انبیا، اولیا و علما قرار داده است تصریح کرد: ما دو نوع علم وراثتی و اکتسابی داریم.

وی با انتقاد از اینکه استقبال از حوزه‌های علمیه کاهش یافته است ادامه داد: وقتی این تقاضا کاهش یابد، نشان می‌دهد که بازار عبارت و خدامحوری کساد شده است.

امام‌جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه همچون ورزش و دانشگاه باید از حوزه‌های علمیه استقبال شود خاطرنشان کرد: ما در جنگ نرم به‌اندازه کافی افسر نداریم در صورتی که حوزه‌های علمیه می‌توانند نیروهای در تراز انقلاب تربیت کنند.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه باید خود را برای خدا تربیت کرد گفت: خداوند متعال به روحانی، عبادت و گریه ما نیاز ندارد؛ این انسان است که به این موارد نیاز دارد و همواره به خدا وابسته است.

امام‌جمعه موقت تهران با بیان اینکه تمام عالم در حیطه قدرت امام معصوم است تصریح کرد: امثال بزرگانی چون آیت‌الله تألهی این موارد را در کتاب نیاموخته‌اند، بینش آن‌ها به دلیل اتصالی است که با امام و خداوند متعال برقرار کرده‌اند.

وی با بیان اینکه حوزه‌های علمیه را پر کنید ادامه داد: باید برای ظهور امام زمان(عج) سرباز تربیت کنیم، این انقلاب ادامه‌دهنده را امام حسین(ع) است و برگرفته از دین و قرآن. صدیقی با اشاره به اینکه آیت‌الله تألهی برای همه کتاب‌هایی که تدریس کرده است حاشیه دارد، از علم بالای ایشان سخن به میان آورد و گفت: ایشان علم دیگری نیز دارد که خداوند متعال به دلیل تقوا به این شخصیت عطا کرده است.

وی با بیان اینکه این نوع علم حقیقتی است که خداوند متعال در وجود افرادی چون آیت‌الله تألهی قرار داده است اظهار کرد: آیت‌الله تألهی در عین اینکه اهل علم بود رابطه نزدیکی با خدا داشت و به معنای واقعی اهل پرستش خدا بود.

امام‌جمعه موقت تهران با بیان اینکه آیت‌الله تألهی عالم مجاهد و مشوق مجاهدان بود افزود: ایشان در جبهه‌های دفاع مقدس حضور داشت و در پیروزی انقلاب و حفظ نظام مؤثر بود.

وی تأکید کرد: آیت‌الله تألهی عاشقانه به امیرالمؤمنین عشق می‌ورزید و گریه از روی بصیرت بر امام حسین(ع) هم یکی دیگر از ویژگی‌های بارز این شخصیت بزرگ بود.

صدیقی با اشاره به اینکه خداوند، اولیای خود را در مردم قرار داده است تصریح کرد: همدان در داشتن شخصیت‌های بزرگ کم‌نظیر است و در این سرزمین افراد بسیار بزرگی پرورش یافتند.

+++++++++++++

لزوم بیان سیره علما در مدارس/ استقبال بی‌نظیر از کنگره ملی آیت‌الله تألهی

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان همدان گفت: خوشبختانه استقبال بی‌نظیری از این برنامه به عمل آمده که جای بسی خوشحالی است.

حجت‌الاسلام هادی نظیری، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان همدان و مسئول کمیته مردمی کنگره ملی آیت‌الله تألهی در این مراسم با بیان اینکه برگزاری این کنگره در سطح استان توسعه یافت اظهار کرد: در هفت شهرستان یک برنامه برگزار شده است.

وی با اشاره به اینکه باید سیره بزرگان را به‌عنوان تذکری در زندگی خود داشته باشیم افزود: سیره بزرگانی چون آیت‌الله تألهی باید در مدارس مطرح شود تا مردم در زندگی خود آن را به کار گیرند.

حجت‌الاسلام نظیری تصریح کرد: خوشبختانه استقبال بی‌نظیری از این برنامه به عمل آمده که جای بسی خوشحالی است.

++++++++++++++++++++++

خواهرزاده آیت‌الله‌ تألهی با بیان اینکه این عالم ربانی هرگز مایل به شهرت نبودند ادامه داد: اجازه‌نامه‌های ایشان از علمای بزرگ به‌ویژه آیت‌الله نایینی بود اما هرگز این مسئله را مطرح نمی‌کردند.

حجت‌الاسلام سید احمد موسوی با بیان اینکه ایشان مایل نبودند شناخته شوند خاطرنشان کرد: به همین دلیل این دریای عمیق ناشناخته ماند و باعث شد، کمتر از ایشان استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه پیگیری‌های فرزند ایشان بود که نوشته‌های این عالم به دست ما نمی‌رسید گفت: آیت‌الله تألهی در خانواده‌ای عالم به دنیا آمدند و پدر این بزرگوار نیز از علمای عصر خود بود.

خواهرزاده آیت‌الله تألهی با اشاره به اینکه ۲ هزار جلد کتاب از منزل ایشان به کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی ارسال شد اظهار کرد: مراتب علمی آیت‌الله تألهی باید مورد بررسی قرار گیرد هرچند ایشان در عرفان به کمال رسیده بودند.

وی با بیان اینکه ایشان علاقه فراوانی به کتاب و مطالعه داشتند افزود: حتی زمانی حاضر نبودند که به خاطر غذا از مطالعه دست بکشند.

موسوی با بیان اینکه این عالم مورد توجه حوزه نجف، قم و مشهد بودند تصریح کرد: بسیاری از بزرگان فرمودند که دوباره دیدن چنین شخصیتی در دنیا ممکن نیست.

++++++

فرزند آیت‌الله تألهی نیز با بیان اینکه حاج‌آقا همراه مردم بود اما با مردم نبود اظهار کرد: در تمام امور مردم حضور داشت به دعوت‌ها پاسخ می‌گفت و در مجالس ترحیم و شادی مردم شرکت می‌کرد.

محمدمهدی تألهی با اشاره به اینکه نفوذ کلام داشت افزود: آیت‌الله به عیادت بیماران می‌رفت و مردم به قضاوت او گوش می‌سپردند. وی با بیان اینکه آیت‌الله هرگز همرنگ هر جماعتی نمی‌شد تصریح کرد: ایشان از جماعت‌هایی که باعث اتلاف وقت می‌شد، دوری می‌کرد.

فرزند آیت‌الله تألهی با اشاره به اینکه آیت‌الله نماز سنگینی داشت ادامه داد: آیت‌الله میلانی نماز را در صحن مسجد گوهرشاد به آیت‌الله واگذار کردند.

وی با بیان اینکه نماز آیت‌الله تألهی ازنظر کمیت با نماز ما تفاوتی نداشت اما ازنظر کیفیت بسیار متفاوت بود خاطرنشان کرد: ایشان در فصاحت و بلاغت بی‌نظیر بود و آرامش عجیبی به ایشان در نماز دست می‌داد.

Go to top