ارائه الگوهای سبک زندگی اسلامی وظیفه اصلی طلاب

12 مقاله با موضوع آیت‌الله تألهی تقدیر شد/تقدیر از 15 مقاله برگزیده جشنواره علامه حلی

حجت‌الاسلام غلامی، معاون پژوهش حوزه‌های علمیه استان همدان در حاشیه آیین اختتامیه جشنواره علامه حلی و جشنواره داخلی آیت‌الله تألهی در گفتگو با خبرنگار دبیرخانه کنگره آیت ا... تألهی اظهار کرد: 22 اثر درباره آیت‌الله تألهی ارسال شده بود که 12 اثر منتخب هستند.

وی ادامه داد: با بررسی ادوار جشنواره علامه حلی در 8 دوره، 6 دوره از برادران و 2 دوره از خواهران شرکت کرده‌اند.

حجت‌الاسلام غلامی با بیان اینکه در جشنواره امسال 360 اثر ارسال شده است، گفت: این آثار در قالب پایان‌نامه، مقاله و کتاب با موضوع‌های تربیت، اخلاق، فلسفه، فقه و حقوق بود و 15 اثر نمره بالای 80 را دریافت کرده است.

وی بیان کرد: در نخستین دوره 2 نفر و یازدهمین دوره که امسال است، تعداد آثار به 229 اثر از برادران و 331 اثر از خواهران ارسال افزایش یافته است و ارسال مقالات خواهران از سومین دوره جشنواره علامه حلی با 17 نفر آغاز شد که امروز به 331 اثر رسیده است.

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه استان همدان خاطرنشان کرد: برخی از مدارس در ارسال آثار فعال هستند و برخی غیرفعال که از بین 16 مدرسه 6 مدرسه فعال هستند و این وضعیت مطلوب در زمینه ارسال مقاله نیست چراکه وضعیت مطلوب هر طلبه یک اثر است.

وی افزود: از هزار و 480 نفر طلبه در سطح استان همدان فقط 229 اثر ارسال شده به این معنی است که تعداد قابل توجهی وارد عرصه پژوهش نشدند.

وی ابراز کرد: طلاب در 10 گروه علمی می‌توانند مقاله ارائه دهند که بر اساس آمار انجام شده بیشتر آثار در زمینه اخلاقی و تربیتی دارند و پایین‌ترین گروه موضوعات ادبی است که نشان‌دهنده این است که طلاب نسبت به مقاله‌نویسی در زمینه موضوعات ادبی تمایل ندارند.

حجت‌الاسلام غلامی افزود: همچنین در این مراسم از طلبه‌هایی که برای کنگره آیت‌الله تألهی مقاله نوشته بودند، تجلیل شد.

++++++++++++++++++++++++

خشیت نتیجه علم الهی است

مدیر حوزه‌های علمیه استان همدان گفت: بزرگانی مانند آیت‌الله تألهی و علامه حلی مصداق آیه قرآن انما یخشی الله من عباده العلماء هستند.

حجت‌الاسلام محمدحسن فاضلیان، مدیر حوزه‌های علمیه استان همدان در آیین اختتامیه جشنواره علامه حلی و جشنواره داخلی آیت‌الله شیخ محمدهادی تألهی اظهار کرد: امسال 119 سال از ولادت آیت‌الله تألهی می‌گذرد و بیست‌و‌سومین سالروز رحلت این عالم فقیه و متخلق است که در 96 سالگی بدرود حیات گفت و هم‌زمان با سالروز رحلت ایشان کنگره ملی در همدان برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: قرآن کریم در سوره فاطر فرموده است: إِنَّمَا يَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ؛ بزرگانی مانند آیت‌الله تألهی و علامه حلی مصداق این آیه هستند و برگزاری جشنواره به نام ایشان فرصتی است برای تأمل در سیره زندگی این عالم که بسیاری از افراد که شرح حال بزرگان را می‌نویسند، درباره شخصیت علامه حلی گفته‌اند که ما نمی‌توانیم!

حجت‌الاسلام فاضلیان عنوان کرد: ترس از خداوند یا به تعبیر بهتر که قرآن کریم بدان اشاره کرده است (انما یخشی الله من عباده العلماء) خشیت از خدا، حاصل علم و معرفت انسان نسبت به درک عظمت خدای متعال از طریق تفکر در عظمت هستی و بی‌نهایت بودن آن و همچنین درک قدرت و علم و سیطره او بر انسان و جهان حاصل می‌شود. در آیه فوق خدای متعال می‌فرماید: تنها اهل علم و معرفت از خدای متعال خشیت دارند.

وی با بیان اینکه باید من عباده العلما باشیم نه عباده مقام و جاه، خاطرنشان کرد: ایشان دارای شخصیت بسیار بالایی است فردی که به قرب الهی می‌رسد خشیت پیدا می‌کند و علامه حلی به مقام قرب و انس الهی رسیده که در اثر معرفت محبت و در اثر محبت به اطاعت رسید و آخرین مقام فنا فی الله است.

++++++++++++++++++++++++

ارائه الگوهای سبک زندگی اسلامی وظیفه اصلی طلاب

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه خواهران گفت: ارائه الگوهای سبک زندگی اسلامی بر پایه رهنمودهای اهل‌بیت علیهم‌السلام وظیفه اصلی طلاب خواهر و برادر است.

حجت‌الاسلام حصاری، معاون پژوهش حوزه‌های علمیه خواهران در آیین اختتامیه جشنواره علامه حلی همدان و جشنواره داخلی آیت‌الله شیخ محمدهادی تألهی به همت حوزه علمیه برادران و خواهران استان همدان اظهار کرد: رسالت بزرگی امروز بر دوش حوزه و طلاب است چراکه با توجه به شرایط حساسی که جهان امروز برای کشور رقم زده اهمیت کار دینی و طلبگی را بالا برده و سخن در اینباره فراوان است.

وی با تأکید بر اینکه برگزاری نشست‌های علمی مستمر را طلب می‌کند، ادامه داد: موضوعات شرایط امروز باید برای طلاب جوان مطرح شود و همه باید توجه کنند که انجام رسالت دینی در شرایط دنیای متغیر امروز انجام می‌شود که سرعت تغییرات اجتماعی از سرعت عبور یک نسل بیشتر است

معاون پژوهش حوزه‌های خواهران با بیان اینکه برکت دارای معانی عمیقی است و خداوند این وعده را به همه انسان‌ها داده اما به‌شرط تقوا بعد از ایمان، گفت: وظیفه حوزوی این است که به علومی بپردازد که به بعد انسانی او بپردازد و او را رشد دهد که راه این اتصال تقوا است و مبارزه با نفس گام اول این مسیر است لذا حوزه قرار نیست در خدمت علومی باشد که بعد حیوانی انسان را رشد دهد.

Go to top