بزرگداشت آیت‌الله تألهی که به همت کمیته مردمی کنگره ملی آیت‌الله تألهی در سپاه انصارالحسین(ع)

علمای بزرگ؛ افتخار مردم همدان هستند/ تأمل و آرامش آیت‌الله تألهی مثال نزدنی است

جانشین فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) گفت: ما اهالی همدان افتخار می‌کنیم به داشتن اساتید بزرگ اخلاق که علم و عمل را توأمان با هم داشتند.

سردار مهدی فرجی، جانشین فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) در آیین بزرگداشت آیت‌الله تألهی که به همت کمیته مردمی کنگره ملی آیت‌الله تألهی در سپاه انصارالحسین(ع) برگزار شد، اظهار کرد: از آنجا که به‌نوعی همسایه آیت‌الله تألهی بودیم، خاطرات بسیاری از ایشان داریم.

 وی ادامه داد: در دوران راهنمایی مدرسه ما روبه روی منزل ایشان بود و بسیار جالب بود که دانش‌آموزان هنگامی‌که در کوچه، آیت‌الله تألهی را می‌دیدند همه سکوت می‌کردند و به ایشان احترام می‌گذاشتند.

سردار فرجی به ذکر خاطره‌ای دیگر پرداخت و گفت: آقای آهنگران و سید احمد خاتمی در همدان به مدت ده روز مهمان ما بودند و در مسجد جامع برنامه داشتند که روز نهم آقای آهنگران اصرار کردند که می‌خواهم آیت‌الله تألهی را ببینم؛ پرسشی دارم که باید از ایشان بپرسم، هماهنگی انجام دادیم تا این دیدار انجام شود.

وی افزود: به منزل آیت‌الله تألهی رفتیم و در یک اتاق نشستیم؛ آقای آهنگران به درب خیره شده بودند تا اینکه آیت‌الله تألهی وارد شدند. در این هنگام عرقی بر پیشانی آقای آهنگران نشست و بعد از مدتی گفتند که برویم؛ از او پرسیدم سؤالتان را نپرسیدید گفت: ایشان نپرسیده پاسخم را دادند.

جانشین فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) با اشاره به اینکه بیشتر افرادی که به محضر ایشان می‌رفتند، به شهادت رسیدند، بیان کرد: آیت‌الله تألهی همواره در دیدارهای خود می‌گفتند همه سعیتان این باشد که مردم را به خدا دعوت کنید

وی با بیان اینکه تأمل و آرامش آیت‌الله تألهی مثال نزدنی بود، ابراز کرد: رزمندگان بسیاری به دیدار آیت‌الله تألهی می‌رفتند و به منزل ایشان آمدوشد داشتند و ما اهالی همدان افتخار می‌کنیم به داشتن اساتید بزرگ اخلاق که علم و عمل را توأمان با هم داشتند.

عالم همراه باعمل…

سردار فرجی خاطرنشان کرد: درواقع آیت‌الله تألهی با یک جلسه عموم را متوجه خداوند و انسان خاکی را متوجه مقصد اعلی می‌کرد و این مهم‌ترین خصوصیت این عالم بود.

وی با بیان اینکه ایشان علاوه بر علم صاحب عمل نیز بود گفت: این علم و عمل ایشان باعث پیشرفت تقوایی و علمی افرادی که با او در ارتباط بودند، می‌شد و باید گفت که ایشان به‌عنوان استوانه ایمانی بود که مؤمنین دور وجود ایشان حلقه زده بودند.

وی تأکید کرد: در زمان کنونی علماء ربانی الگوی انسان هستند و لذا ما هر چه بتوانیم در این بعد، یعنی ارتباط خودمان با علمای ربانی و معرفی این علما که قدم درجای قدم ائمه گذاشته‌اند و منور شده‌اند، حرکت کنیم راه انبیا را ادامه داده‌ایم.

 ++++++++++++++++++++

آیت‌الله تألهی عالمی که باغبان دینی است

امام‌جمعه موقت شهر همدان گفت: عالم صرف بودن با عالم باغبان بودن بسیار متفاوت است و آیت‌الله تألهی باغبان دینی است نه عالم صرف دینی که فقط به علم بپردازد.

حجت‌الاسلام محمدجوادی، امام‌جمعه موقت شهر همدان در آیین بزرگداشت آیت‌الله تألهی که به همت کمیته مردمی کنگره ملی آیت‌الله تألهی در سپاه انصارالحسین (ع) برگزار شد، اظهار کرد: موقعیت اجتماعی و علمی گاهی باعث ایجاد عجب و عدم تواضع در وجود عالم می‌شود ولی آیت‌الله تألهی انسان بسیار متواضعی بود که خود را به مردم و جامعه عرضه می‌کرد

وی ادامه داد: بسیار قابل تأمل است که آیت‌الله تألهی با این موقعیت رفیع علمی و اجتماعی دارای تواضعی مثال‌نزدنی است و این برای ما درس بزرگی است.

حجت‌الاسلام جوادی بیان کرد: برخی از علما باید به خدمت آن‌ها رفت و برخی خود را به مردم عرضه می‌کنند که آیت‌الله تألهی ازجمله علمائی است که همواره خود را به مردم عرضه می‌نمود.

وی خاطرنشان کرد: عالم صرف بودن با عالم باغبان بودن بسیار متفاوت است و آیت‌الله تألهی باغبان دینی است نه عالم صرف دینی که فقط به علم بپردازد، همان‌طور که باغبان از گل خود مراقبت می‌کند و به دنبال رفع کمبودها و مشکلات آن است عالم دینی نیز در برابر مردم و مسائل دینی آن‌ها این‌گونه عمل می‌کند.

امام‌جمعه موقت همدان گفت: فردی که خورشید است باعث می‌شود دیگران راه را گم نکنند و آیت‌الله تألهی این‌گونه بود و خداوند متعال این صفت را با تعبیر سراجا منیرا درباره پیامبر خود بیان کرده است.

این مدرس حوزه علمیه با بیان اینکه اگر عالم دارای تواضع و رفتار مناسب با مردم نباشد عملش نتیجه مطلوبی به دنبال ندارد، گفت: در قرآن کریم خداوند فرموده است: وَاخْفِضْ جَنَاحَكَ لِمَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ‏؛ (اى پيامبر) بال و پر خود را براى مؤمنانى كه از تو پيروى می‌کنند بگستر (و نسبت به آن‌ها تواضع و مهربانى كن)؛ (سوره شعراء، آيه 215)؛ این آیه بسیار مهم است و باید به‌خوبی در آن تدبر کرد تا کسانی که می‌خواهند وارث انبیا باشند این‌گونه بال خود را برای مؤمنین پهن نمایند.

وی با اشاره به خصائص اخلاقی این عالم ربانی در میان خانواده گفت: به گفته فرزندان ایشان با اینکه وی تمام عمر خود را صرف درس، مطالعه، تفسیر نماز و عبادت کردند اما هیچ‌گاه خشونت و یا عصبانیت در چهره این عالم ربانی مشاهده نگردید.

Go to top