نشست هم‌اندیشی دبیر کنگره ملی بزرگداشت آیت‌الله تألهی با اصحاب رسانه

کنگره بزرگداشت آیت‌الله تألهی در آذرماه برگزار می‌شود

دبیر کنگره ملی بزرگداشت آیت‌الله تألهی گفت: این کنگره ملی 28 آذرماه با حضور دو وزیر برگزار می‌شود.

به گزارش دبیرخانه و روابط عمومی کنگره ملی حضرت آیت‌الله تألهی، نشست هم‌اندیشی دبیر کنگره با اصحاب رسانه بعد از ظهر امروز (مورخه 98/8/11) برگزار شد و طی این جلسه دبیران این کنگره با بیان برنامه‌های این کنگره نظرات اصحاب رسانه را جویا شدند.

سید کاظم حجازی، دبیر کنگره ملی بزرگداشت آیت‌الله تألهی، با بیان این‌که این رویداد فرهنگی در سطح کشور برگزار می‌شود گفت:آیت‌الله تألهی، قریب به یک قرن در همدان زندگی کردند و تمام رشد، تعالی و ارتقا شخصیت ایشان در همین خطه از کشور اسلامی ما بوده است.

حجازی با اشاره بر اینکه این شهر در مجموع یکی از شهرهای فرهنگی است و به دارالمؤمنین معروف می‌باشد افزود: کنگره این عالم فرهنگی و علمی نیازمند نظرات قشر فرهنگی و اصحاب رسانه است و امیدواریم همه انتقادات و پیشنهادات خود را به دبیرخانه کنگره منتقل سازید تا این کنگره به بهترین نحو برگزار شود.

وی، با تأکیدبر اینکه برگزاری این کنگره یک کار فرهنگی است تصریح کرد: باید بتوان در شروع کنگره بر طیف اجتماعی اثرگذار بود و همان‌طور که میدانیم آیت‌الله تألهی فارغ از شأن علمی در حوزه اخلاق و عرفان ارتباط تنگاتنگ با جوان‌هاداشته‌اند.

دبیر کنگره ملی بزرگداشت آیت‌الله تألهی، با بیان اینکه موسسه بر اساس تکلیف جلو آمده و قصد دارد بافعالیت خود اقداماتی داشته باشد که بر افراد مخصوصاً نسل جوان تاثیرگذارد گفت: وقتی برای برگزاری کنگره آیت‌الله نجفی خدمت رهبر معظم انقلاب رفتیم ایشان فرمودند کارتان خوب است اما برای نتیجه‌بخش بودن دو توصیه دارم اول اینکه کار باید هوشمندانه باشد و دوم اینکه باید هنرمندانه کار کنید.

 حجازی، با اشاره بر اینکه در این کار بایددر نظر داشته باشیم کار فرهنگی را به‌وسیله مطبوعات انجام دهیم خاطرنشان کرد: باید درباره شخصیت این عالم مطالعه شود و کاری کرد مردم نیز مطالب را به‌وسیله رسانه‌ها دنبال کنند.

وی با اشاره به این‌که در ابتدا قرار بود کنگره در سی‌ام آبان برگزار شود تأکید کرد: با توجه به این‌که سالگرد رحلت آیت‌الله تألهی 27 آذر است تصمیم بر آن شد روز 27 آذر مراسمی مردمی برای سالگرد ایشان برگزار شود و روز 28 آبان نیز کنگره ملی آیت‌الله تألهی برگزار شود.

حجازی معرفی شخصیت ایشان توسط جمعی از طلاب در مساجد و بین نمازگزاران را از دیگر برنامه‌ها عنوان کرد و گفت: تعدادی از معلمان نیز در قالب برنامه دوره ضمن خدمت در مورد شخصیت آیت‌الله تألهی در بین دانش‌آموزان اطلاع‌رسانی خواهند کرد.

در بخش مردمی برنامه تعدادی از دانش‌آموزان مستعد شناسایی شده‌اند که نشست جداگانه‌ای برای آن‌ها در ارتباط با شخصیت این عالم فرزانه برگزار می‌شود.

 وی همچنین از حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر علوم در این کنگره خبر داد و گفت:علاوه برشورای سیاست‌گذاری ملی یک شورای استانی نیز برای این کنگره تشکیل شده است.

دبیر کنگره ملی بزرگداشت آیت‌الله تألهی، با بیان اینکه کنگره از 6 کمیته استانی تشکیل شده است یادآور شد: کمیته علمی، کمیته تبلیغات، کمیته فرهنگی، کمیته اطلاع‌رسانی، کمیته هماهنگی امور انتظامی و کمیته مردمی و دبیرخانه کنگره حضور فعال دارند.

 حجازی از رونمایی از کتاب‌هایی که دست‌نوشته‌های این عالم بزرگ بوده است در کنگره خبر داد و افزود:این کتاب‌ها تا کنون به 8 عنوان رسیده‌اند که با تلاش 20 ساله‌ی فرزند این عالم و جمعی از طلاب جمع‌آوری و تدوین شده‌اند.

وی تأکید کرد: المجالس، هزار و یک کلام، ادعیه، ولایت و امامت، معراج و اسرار و زندگینامه آیت‌الله تألهی کتاب‌هایی هستند که در روز کنگره رونمایی می‌شود.

دبیر کنگره ملی آیت‌الله تألهی در همدان از ساخت یک مستند از زندگی آیت‌الله تألهی توسط رسانه ملی خبر داد و خواستار توجه به این امر مهم شد.

وی،در پایان با تأکیدبر اینکه فراخوان مقالات داده شده و تعداد 50 مقاله علمی به کنگره رسیده است گفت: مقالات در دست داوری هستند و از بهترین آن‌ها در روز برگزاری کنگره تقدیر به عمل می‌آید.

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان همدان نیز در این نشست با بیان این‌که برای بزرگداشت مفاخر استان همدان برنامه‌های مناسبی در سال‌های اخیر اجرا شده است اظهار داشت: موسسه شهید محراب آیت‌الله مدنی، مسئول برگزاری کنگره ملی آیت‌الله تألهی در همدان است.

احمدرضا احسانی افزود: در سال 96 که کنگره ملی آیت‌الله نجفی در همدان برگزار شد با تأکید مقام معظم رهبری برگزاری کنگره ملی آیت‌الله تألهی در دستور کار قرار گرفت.
وی با اشاره به این‌که چند ماه‌ است که در دبیرخانه برنامه‌های برگزاری کنگره در دست بررسی و انجام است گفت: کنگره ملی آیت‌الله تألهی 28 آذرماه با حضور مقامات کشوری و استانی در همدان برگزاری می‌شود.

احسانی با اشاره به این‌که وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و علوم و تحقیقات برای حضور در این کنگره به همدان سفر می‌کنند عنوان کرد: آیت‌الله تألهی از شخصیت‌های بارز استان همدان است و قطعاً معرفی و شناساندن جنبه‌های عرفانی، فلسفی، اخلاقی، فکری و مذهبی این شخصیت بزرگ وظیفه اخلاقی رسانه‌های همدان است.

 

 

Go to top