آیت الله شعبانی در جلسه شورای برگزاری کنگره آیت الله تالهی مطرح کرد .عرفان آیت‌الله تألهی(ره) با خدمت به خلق آميخته بود. تمركز بر الگوسازی درست

آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی پیش از ظهر امروز (مورخه 98/2/28) در شورای استانی کنگره ملی آیت‌الله تألهی(ره)، با بیان اینکه اولین فلسفه این کنگره، الگوسازی درست برای جوانان و جامعه اسلامی است اظهار کرد: امروز در جامعه الگوهای زیستی و الگوهای اجتماعی فرهنگی ما دچار مشکل شده است.

وی با بیان اینکه بعضی اوقات برخی افراد و اقشار جزء الگو مطرح می‌شوند که اهل علم و اندیشه نیستند گفت: صرفاً به لحاظ برخی موارد ممکن است این افراد شهرتی یافته و تبدیل به الگو شوند در صورتی که قابلیت الگو ندارند؛ این وضعیت موجب آسیب به رشد و تکامل جامعه می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان همدان یکی از اهداف برگزاری این کنگره را الگوسازی درست و مناسب دانست و ادامه داد: در حوزه و دانشگاه نیز اساتید و نخبگانی داریم که می‌توانند به عنوان الگو مطرح شوند.

وی با بیان اینکه دیگر ضرورت برگزاری این کنگره معرفی روحانیت اصیل است افزود: برگزاری کنگره در معرفی روحانیتی که طی 1400 سال اصالت داشته و ملجأ و پناهگاه مردم بوده، موثر است.

شعبانی با تأکید بر اینکه امروز در بازار علم عرفان با عرفان‌های کاذب مواجه هستیم تصریح کرد: آنچه در خصوص آیت‌الله تألهی(ره) برجسته است عرفانی ناب و اصیل و ریشه در اسلام است که جنبه اجتماعی خود را نیز حفظ کرده است.

وی با بیان اینکه عرفان اصیل آن است که فرد در عین خلوت و معرفت سراغ جامعه نیز می‌آید ادامه داد: امام خمینی(ره) جزو عرفای درجه یک بود و همین عرفان انقلاب اسلامی را رقم زد.

نماینده ولی فقیه در همدان خاطرنشان کرد: عرفان آیت‌الله تألهی(ره) توجه به عرفان نظری، عملی و پیوند با حق و خلق دارد و منقطع نیست؛ کنگره باید این بعد از شخصیت آیت‌الله تألهی را برجسته کند چراکه ما نیاز به آن داریم.

وی با اشاره به وجود کتاب‌های عرفانی با معنویت‌ یا دین گزینشی و یا معنویت خطرناک و منقطع از مبدأ در برخی کتابفروشی‌ها یادآور شد: این کتاب‌ها برخواسته از دین نیست.

شعبانی با بیان اینکه نیاز به معرفی عرفان‌های دینی داریم گفت: گاهی معرفی دین محدود به حداقل‌های دین شده است در حالی که عرفان برای جوانان جذابیت دارد.

وی با اشاره به تأثیر اجتماعی و فرهنگی برگزاری این کنگره اظهار کرد: کنگره آیت‌الله نجفی اثرات اجتماعی داشت و تجمعی با این عظمت و قدرت در این رابطه نداشتیم که موجب اثرات اجتماعی و فرهنگی شد.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با تأکید بر اینکه باید طی برگزاری این برنامه‌ها بتوانیم شخصیت‌های استان را معرفی کنیم گفت: ایجاد نشاط علمی در حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها دیگر لزوم برگزاری این کنگره است تا آثار قلمی این مرد بزرگوار احیا شود.

نماینده ولی فقیه در همدان در ادامه با تأکید بر اینکه اگر کسی ولی خدا را اکرام کند، خدا را اکرام کرده است افزود: اکرام شخصیت برجسته آیت‌الله تألهی، اکرام علم، معنویت و اخلاق است.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان همدان نیز با بیان اینکه آیت‌الله تألهی از چهره‌های علمی، فرهنگی، اخلاقی و عرفانی است به بیان خاطراتی از ایشان پرداخت و ادامه داد: درب منزل این مرد وارسته همیشه و به روی همه باز بود و نیاز به قرار خاصی نبود.

حجت‌الاسلام سیدحسن فاضلیان با بیان اینکه ایشان نقش موثری در پرورش و رشد جوانان متعهد و با اخلاق داشت خاطرنشان کرد: اکثر شهدای دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دست پرورده دو مرجع بزرگ همدان یعنی آیت‌الله تألهی و آیت‌الله نجفی بودند.

سردار مظاهر مجیدی فرمانده سپاه انصارالحسین (ع) همدان نیز با بیان اینکه مقام معظم رهبری تأکید بر برگزاری چنین برنامه‌ای برای آیت‌الله تألهی داشتند افزود: امروز نیاز به ترویج فرهنگ جهاد و مقاومت است و این بزرگوار در این خصوص نقشی مهم داشتند.

 

Go to top