برگزاری جلسه شورای سیاست گذاری کنگره آیت الله تالهی همدانی با حضور وزیر ارشاد

به گزارش روابط عمومی موسسه شهید محراب آیت الله مدنی ، اولین جلسه شورای سیاست گذاری کنگره ملی آیت الله تالهی همدانی با حضور وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی مورخه 98/2/14 در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در این جلسه پس از تلاوتی از قرآن کریم و پخش کلیپی در خصوص زندگی این عالم عرفانی ، مدیرعامل موسسه شهید محراب آیت الله مدنی ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری گزارشی مختصر در خصوص کنگره ارائه کرد.

سپس وزیر ارشاد بعد از خیرمقدم اشاره ای به کنگره آقانجفی همدانی داشت و در خصوص این کنگره گفت : "معرفی ایشان فرصتی را برای نسل های آینده فراهم میکند تا ارتباط بیشتری با این ستاره های درخشان صورت پذیرد و جایگاه ایشان برای نسل های بعدی شناخته شود ."

امام جمعه همدان سخنران بعدی این جلسه به جایگاه عالمان در اسلام اشاره کرد و گفت " اکرام و احترام عالمان برجسته هم اکرام علم است و هم اکرام اولیا خدا " . نماینده ولی فقیه در استان همدان بااشاره به آوازه عرفان و اخلاق آیت الله تالهی در شهر همدان ادامه داد : " ایشان عرفان را نه فقط در عزلت بلکه در سطح جامعه آورده بود و یک شخصیت سیاسی و اجتماعی هم علاوه بر بعد عرفانی داشت ."وی برگزاری کنگره را مقدمه ای برای شناخت این شخصیت هم در استان و هم در خارج از استان دانشت و با اشاره به مکتوبات این عالم ربانی خواستار عمق پیدا کردن کار علمی کنگره شد و چاپ آثار ایشان را قدمی برای شناخت هرچه بیشتر ایشان دانست . حجت الاسلام شعبانی در پایان یادی از طلبه ای که جدیدا در همدان به شهادت رسید کرد و گفت  :" یکی از مشکلات ما این است که نتوانستیم روحای های خوب را به مردم شناسایی کنیم و امید است این کنگره قدمی در این خصوص بردارد ."

آیت الله عندلیب یکی دیگر از سخنرانان این جلسه  در خصوص مسایل علمی کنگره گفت : در خصوص بعد علمی دو مساله باید مورد توجه قرار بگیرد ، یکی نوشته جات ایشان که دارای نکات اخلاقی بسیار خوبی است و دوم از جهت حوزوی نوشته هایی که از مرحوم خلخالی در دست ایشان بوده و اساتیدی حوزوی که از تبار مادری ایشان بودند . اینها باید استخراج شود ، الویت داده شود و کار علمی روی آنها انجام شود

سپس در ادامه حضرت آیت الله موسوی اصفهانی مدیر حوزه علمی استان همدان سه بعد علمی ، تقوایی و انقلابی را سه محور اصلی کنگره دانستند و با اشاره به جایگاه حوزه در شکل گیری انقلاب و تداوم این مسیر گفت : " وزارت ارشاد باید در مسائل فرهنگی مسایل ناب را ببیند ، ما امروز با مشکل در خصوص مواجهه با روحانیت مواجهیم و از وزیر می خواهیم که نیاز های فرهنگی جامعه را برطرف کند . اینکه کنسرت باشد یا نباشد که مهم نیست ، نیاز امروز جامعه ما معرفی روحانیت در خط انقلاب است که در روز روشن و در ملا عام روحانی را به شهادت می رسانند ." وی در ادامه با شاره به نیاز به کنترل فضای مجازی افزود :" اگر فضای مجازی کنترل نشود در برابر این خونها مسئولند . امروز روحانیت سینه سپر کرده و و از ارزشها دفاع میکند و این اهمیت این کنگره را بیش از پیش نشان می دهد ."

در پایان حجت الاسلام موسوی خواهر زاده حضرت آیت الله تالهی با اشاره به شخصیت اخلاقی و علمی ایشان به بعد سیاسی هم اشاره داشت و گفت :" ایشان قبل از انقلاب هم در مسایل اجتماعی و سیاسی فعال بود و هر وقت اسم آشیخ فضل الله نوری می آمد به پهنای صورت برای مظلومیت این شهید گریه می کردند ." وی تعدادی از مکتوبات ایشان را نام بردند و خواستار پیگیری جدی در بعد علمی شخصیتی ایشان شدند .

در پایان جلسه نیز تصمیم گیری در خصوص زمان نهایی برگزاری کنگره به شورای برگزاری استان واگذار شد و جلسه به نماز مغرب و عشا ختم شد .

Go to top